Напоследък зачестиха случаите, когато приятели и клиенти ни търсят, защото считат, че са неправилно осъдени без да са разбрали въобще, че е имало дело срещу тях. В някои случаи са осъдени да заплатят значително високи суми за нанесени имуществени и неимуществени вреди, както и за задължения по договори, задължения към топлофикациите, електроразпределителните дружества и др. Дори може да се окаже, че са разведени, без да са разбрали, че е имало дело за развод.
Причината за това е, че много граждани не са с актуален настоящ и/или постоянен адрес (по лична карта) и на тези адреси или не живее никой, или живеят съвсем непознати хора
Съгласно Гражданския процесуален кодекс, съобщенията (призовките) от съдилищата се връчват на адреса, който е посочен по делото. Когато адресатът не е намерен на посочения адрес, съобщението се връчва на настоящия му адрес, а при липса на такъв – на постоянния. Когато ответникът не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп – на входната врата или на видно място около нея. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят пуска уведомление и в нея. В уведомлението се посочва, че книжата са оставени в канцеларията на съда, когато връчването става чрез служител на съда или частен съдебен изпълнител, съответно в общината, когато връчването става чрез неин служител, както и че те могат да бъдат получени там в двуседмичен срок от залепването на уведомлението. Когато ответникът не се яви да получи книжата, съдът указва на ищеца да представи справка за неговата адресна регистрация, освен в определени случаи, в които съобщението се прилага към делото. Ако посоченият адрес не съвпада с постоянния и настоящия адрес на страната, съдът разпорежда връчване по настоящия или постоянния адрес.
Съобщението се смята за връчено с изтичането на срока за получаването му от канцеларията на съда или общината (кметството)!!! Съдът назначава особен представител на ответника (служебен адвокат), който да го защитава. В почти всички случаи тази адвокатска защита е непълноценна, защото особеният представител няма връзка с ответника по делото и не може да се запознае с факти, обстоятелства, документи, свидетели…
И така делото започва да се разглежда и съдът излиза с решение, без да сте разбрали.
Затова нашият съвет е: актуализирайте постоянния и настоящия си адрес в съответната община, за да избегнете тези неприятни ситуации.
Вярно е, че сега процедурата за промяна на адрес е усложнена, ако не сте собственик на жилището, където ще регистрирате постоянния и /или настоящия си адрес, но не е непреодолима пречка. Подробности може да намерите в Закона за гражданската регистрация или на място в съответната общината. Естествено, можете да се обърнете и към нас за съдействие. Ще се радваме да можем да Ви помогнем.
Подобна е ситуацията и с юридическите лица – ЕТ, ЕООД, ООД, АД, сдружения с нестопанска цел, фондации и др. Съветът ми и към тях е, ако адресът им не е актуален, да променят седалището и адреса на управление в Търговския регистър или в съответния Окръжен (градски) съд.