Сключеният граждански брак между две лица, е възможно да бъде прекратен от съда. Българското законодателство е предвидило два начина това да се случи – чрез развод по взаимно съгласие, когато съпрузите постигнат съгласие за това или чрез развод по исков ред. От Адвокатско дружество „Трифонова и Йорданова“ ще Ви представим кратко резюме по този важен въпрос.
Нека обърнем внимание на разводът по взаимно съгласие, на първо място. Ние като адвокати, по време на Вашата консултация, ще Ви посъветваме Вие и Вашият съпруг да изберете възможността за развод по взаимно съгласие. Това е по-бързия, по-евтиният за Вас вариант и „най-безболезнен“ за двете страни, а също и за родените от брака деца, ако такива има. Какво всъщност означава развод по взаимно съгласие?
В българското законодателство се посочва, че гражданският брак може да се прекрати с влязло в сила решение, чрез подаване на молба от двамата съпрузи до компетентния съд, заедно с представянето на споразумение, сключено между тях относно няколко основни въпроса:
- от кого ще се упражняват родителските права и какъв ще бъде режима на лични отношения на другия родител с родените от брака деца, когато такива има;
- издръжката на родените от брака деца;
- кой от съпрузите ще ползва семейното жилище;
- дължи ли се издръжка между съпрузите;
- промяна във фамилното име на съпруга след брака;
- други имуществени въпроси.
За да бъде разводът факт, трябва двамата съпрузи да подпишат лично молбата до компетентния районен съд, в която заявяват своето желание да прекратят съществуващия между тях. Длъжни са да се явят лично в съда, заедно с упълномощен от тях адвокат и да потвърдят това свое желание пред съдията, който ще ги запита. Заедно с молбата, съпрузите представят в съда, изготвено от упълномощен от тях адвокат, споразумение, лично подписано от двамата, с което уреждат гореспоменатите въпроси. Дължи се съответната държавна такса.
Какво представлява развод по исков ред?
За съжаление, често съпрузите, които желаят да прекратят брака си чрез развод, не успяват да постигнат съгласие по въпросите, които вече разгледахме по-горе. В тези случаи, ние от Адвокатко дружество „Трифонова и Йорданова“, правим опит за водене на преговори между съпрузите, с оглед постигане на такова споразумение. Какво се случва, ако такова не бъде постигнато?
За да се задейства производството, единият от съпрузите подава искова молба пред компетентния районен съд. Силно препоръчително е тази искова молба да бъде изготвена и подадена от адвокат, поради нейните специфики и сложността на производството, тъй като те не са никак малко. Адвокатът ще опише в исковата молба фактическата обстановка, Вашите искания по горепосочените вече въпроси, както и всички основания за постановяване на развода. Ще приложи и доказателства, подкрепящи написаното.
При това съдебно производство, не се решават между страните имуществени спорове, т.е. собствеността на съпрузите. Практиката показва, че в повечето случаи, съдът постановява родителските права да бъдат упражнявани от майката, особено при малки деца, но и това правило има изключения.
Процедурата по развод по исков ред е по-сложна и отнема повече време. Дължи се съответната държавна такса.
Независимо дали изберете да се разведете по взаимно съгласие или поради непостигане на споразумение, прибегнете до развод по исков ред, препоръчително е да се обърнете към адвокат, който да отговори на всички Ваши въпроси, да Ви даде съвет и насоки, като защити в пълен обем Вашите интереси.