“Човек дори и добре да живее, умира, и друг се ражда…” Тези думи, изсечени в открита стела по българските земи и приписвани на кан Омуртаг, описват неизбежността в кръговрата на човешкия живот. Така всеки човек, роден на тази земя, неизбежно умира. В момента на смъртта му казваме, че се открива неговото наследство.
Наследяването
в правото е придобиването на имущество, дългове, права и задължения, останали след смъртта на друго лице (наследодател). Имуществото, получавано при наследяване, се нарича наследствено имущество, наследствена маса, наследство. Наследството на починалия преминава към наследниците в неизменен вид като едно цяло и в един и същи момент.
Ако починалият при смъртта си е бил с местопребиваване в Р България, се прилага българското право.
Преживелият съпруг и децата, а при липса на низходящи – родителите на починалия, имат право на запазена част. Запазените части на всички наследници могат да достигнат до 5/6 от наследството, ако починалият остави своя съпруг/а и две или повече деца. Всичко вън от тези запазени части по закон, представлява разполагаемата част, която наследодателят може да прехвърли приживе на другиго, както прецени. Това той може да стори и със завещание.
Развод по исков ред
Завещанията могат да бъдат саморъчни (написани изцяло на ръка от завещателя и подписани от него) или в нотариална форма, съставени от нотариус в присъствието на двама свидетели. Все пак всеки, който има интерес от това, тъй като се явява наследник, може да оспори завещанието.
При липса на завещание се прилагат следните принципи съгласно различните хипотези:
- Ако починалият е бил неженен, без деца, наследяват по равно родителите или ония от тях, който е жив (чл.6 от Закона за наследството). Ако починалият е оставил само възходящи от втора или по-горна степен, наследяват по равно най-близките от тях по степен (чл.7 от ЗН); Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части (чл.8, ал.1 от ЗН). Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават 2/3 от наследството, а възходящите – една трета (чл.8, ал.2 от ЗН).
- Ако починалият, неженен, е оставил деца, те наследяват по равни части (чл.5, ал.1 от ЗН). Делът на починало преди това дете се полага на неговите низходящи по колена при наследяване по право на заместване (представляване).
- Ако починалият е оставил съпруг/а и няма деца, възходящи, братя и сестри или техни низходящи, съпругът получава цялото наследство (чл.9 от ЗН).
- Ако починалият е оставил съпруг/а и деца, съпругът/гата наследява равни дялове с децата (чл.9, ал.1 от ЗН).
Партньорите при регистрирано или нерегистрирано съжителство имат ли право върху наследството? Партньорите при нерегистрирано съжителство – тъй като съгласно българското право няма регистрирано съжителство – трябва да предвидят в завещание правоприемството на своите имоти от другия партньор, понеже те не са законни наследници. Във всички случаи е желателно да потърсите компетентното мнение по въпроса на Вашия доверен адвокат. В случай, че желаете да ползвате нашите услуги, ние ще се радваме да Ви услужим!
Приемане на наследството – Наследството се получава от наследника, когато последният го е приел. Това приемане може да бъде негласно. Например, достатъчно е наследникът да разполага с вещите от наследството.
По принцип, наследникът е отговорен за дълговете на починалия. Обаче наследникът може да ограничи своята отговорност катоприеме наследството по опис с отговорност до размера на наследствения дял. В този случай той трябва да подаде декларация пред районния съдия (в района на който е настъпила смъртта) в тримесечен срок откакто наследникът е узнал, че наследството е открито. Този срок може да бъде продължен от районния съдия до три месеца.
Съществува възможност и за отказ от наследство. Този отказ трябва да бъде направен в писмен вид, да бъде нотариално заверен и вписан в специална книга в Районния съд, където е открито наследството. Важното е в случая наследството да не е било приемано преди това.
Данъци – Съпругът/ата, низходящите и възходящите роднини на починалия, са освободени от данък върху наследството.
Във всички случаи, когато става дума за такива важни имуществени въпроси, препоръчваме консултация с доверения Ви адвокат. Можете да се обръщате към кантората по всички тези въпроси винаги, когато прецените. Ние сме на Ваше разположение. Ще се радваме, ако можем да Ви бъдем полезни!