Право на месечни помощи за деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, придобиват тези семейства, които отговарят на определени изисквания, посочени в Закона за семейните помощи за деца (чл.2, ал.1, т.6 от ЗСПД). Процедурата конкретизира условията и предпоставките, които трябва да са налице при всяко семейство, желаещо да получава месечни помощи за деца, като определя и реда за тяхното предоставяне.
Право на семейни помощи за деца имат:
- Семействата на българските граждани – за децата, които отглеждат в страната;
- Семействата, които единият от родитилите е български гражданин – за децата с българско гражданство, които се отглеждат в страната;
- Семействата на роднини, близки или приемни семейства, които са приели и се грижат за деца при реда и условията на чл.26 от Закона за закрила на детето;
- Смействата на чужди граждани, които постояннно пребивават и отглеждат децата си в страната, при условие, че получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.
Месечние помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на тези от горепосечените семейства, чийто средномесечен догод на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на дохода, определен за целта в Закона за държавния бюджет за съответната година и при условие, че детето:
- не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца. Спeциализирани институции за отглеждане на деца са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния или общински бюджет, без да се заплаща такса;
- до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
- живее постоянно в страната;
- редовно посещава подготвителните групи в детските градини или подготвителните групи в училищата за задължителна предучилищна подготовка на децата, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние.
Уточнение: Месечни помощи за деца могат да се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции и за деца, настанени за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирани институции, или в социални услуги – резидентен тип, за периода, през който те се отглеждат в семейството, при условие че той е не по-малък от 30 дни.
Социални инвестиции” е непарична форма на семейно подпомагане при отглеждане на деца за сметка на държавния бюджет, предоставяна като стоки и/или услуги.
Семейните помощи могат да се предоставят изцяло или частично под формата на социални инвестиции с цел осигуряване на равни възможности за децата при тяхното отглеждане, възпитание, обучение, образование, опазване на здравето, развитие и социализация в случаите, когато:
- родителите не полагат грижи към децата си;
- семейната помощ не се използва по предназначение.
- Средномесечният доход на член от семейството се определя като средният доход на семейството за изминалия 12-месечен период се раздели на броя на членовете на семейството. Ако по време на брака един от родителите е осъден да плаща издръжка за децата, неговият доход не се взема предвид при определяне дохода на член от семейството.
- Месечните помощи за деца се отпускат от дирекция „Социално подпомагане” въз основа на молба-декларация по образец за всяка отделна помощ, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
Лицето, на което се предоставят помощите, обикновено е майката на детето или децата. С изричното писмено съгласие на майката, изразено в молба-декларацията, месечните помощи могат да се получават и от бащата срещу представяне на нотариално заверено пълномощно. В практиката могат да се срещнат и следните хипотези:
- Месечните помощи за деца на разведени родители се предоставят на родителя, на когото е предоставено упражняването на родителските права;
- При развод на родителите помощие за децата, навършили пълнолетие, но не повече от 20 години, ако продължават да учат, се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на родителя, при когото живеят децата;
- Когато и двамата родители са неизвестни, починали или лишени от родителски права, помощите се получават от настойника или попечителя въз основа на подадена от него молба-декларация независимо от дохода му;
- В случаи на ограничаване на родителски права семейните помощи се предоставят на лицето, при което е настанено детето, въз основа на подадена от него молба-декларация, независимо от дохода на родителите;
- За деца, настанени за отглеждане в семейство на роднини и близки или в приемно семейство по реда на Закона за закрила на детето, молба-декларацията се подава от пълнолетен член на семйството по постоянния му адрес.
Месечните помощи за деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат от началота на месеца, през който е подадена молба-декларацията с необходимите документи, а се получават през месеца, следващ този за който се отнасят. Предоставянето на помощта може да се извършва по касов или безкасов път. По желание на лицето, отразено в молба-декларацията, помощите могат да се превеждат по банков път.
За повече информация по проблема или за консултиране във връзка с конкретни случаи, можете да се обръщате към служителите на Адвокатска кантора „Трифонова и партньори”. Ще се радваме да Ви помогнем!